Збереження та утримання садово – парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Феофанія»

Київ – одне з найдавніших і найкрасивіших міст Європи. Його особлива, зворушлива краса створюється неповторним і гармонійним сполученням рельєфу, в якому відчувається вплив великої річки, своєрідної архітектури та багатства зеленого вбрання. Київ здавна славен зеленню вулиць, затишком скверів та парків, шатами мальовничих придніпровських схилів і красою приміських лісів. Наше місто прикрашають 20 парків – пам’яток садово – паркового мистецтва, одним з яких є парк – пам’ятка садово – паркового мистецтва загальнодержавного значення «Феофанія».

Цінність лісового масиву урочища «Феофанія» і його унікальність підтверджена присвоєнням йому статус «Пам’ятка природи республіканського значення» рішенням Міськвиконкому м. Києва від 11.11.1969р. №206. Постановою колегії Держкомприроди УРСР від 26.07.1972р. №22 воно отримало статус «Парк – пам’ятка садово – паркового мистецтва загальнодержавного значення». Згідно з розпорядженням Київської міськдержадміністрації від 25.12.1995р. №325 «Про організацію регіонального ландшафтного парку „Голосіївський”» парк – пам’ятку садово – паркового мистецтва „Феофанія” включено до його зони регульованого рекреаційного використання.

Парк - пам’ятка існує вже досить довгий час, але до 2004 року, виконував лише охоронні та обмежено – рекреаційні функції. Пов’язано це було з вкрай незначним фінансуванням установи. У 2003 році, відгукнувшись на численні звернення киян та багатьох народних депутатів України, Президією НАН України за особистого сприяння її Президента академіка Б.Є.Патона було прийняте рішення про необхідність реконструкції території парку, як однієї з зелених перлин Києва.

Врахувавши вимоги технічного завдання інститутом „Київінжпроект” ВАТ „Київпроект”, під керівництвом його директора Марченка М.С., було виготовлено проект «Реконструкції та благоустрою парку – пам’ятки садово – паркового мистецтва „Феофанія” у м. Києві», який отримав підтримку у Кабінеті Міністрів України і був затверджений Розпорядженням від 08.09.2004р. №654.

До затвердження проекту передувала дуже кропітка та тривала робота по підготовці як самої території парку – пам’ятки (а саме значні за обсягом роботи по розчистці лісового масиву від захаращеності внаслідок багаторічних буреломів та видалення сухостійних дерев) так і по науковому обґрунтуванню необхідності виконання запроектованих робіт.

Початок робіт з реконструкції території парку - пам’ятки був дуже оптимістичним. Одночасно на майданчику працювало до 500 будівельників та 50-ти одиниць різної будівельної техніки, але нажаль цей темп було втрачено, через поступове зменшення фінансів, незважаючи на чисельні звернення Національної академії наук України до Уряду. Тому закінчення будівництва, яке планувалось на 2005 рік, поступово відсунулось до 2010 року.

Незважаючи на все це, на сьогодні наш парк став улюбленим місцем відпочинку киян та гостей міста в багато чому завдяки зеленим насадженням центральної частини парку, хоч і рекомендовані дендропланом посадки виконані не в повному обсязі. Якщо говорити мовою цифр, то з передбачених 165-ти видів та форм різних дерев та чагарників на сьогодні не висаджено 75-ть видів, або 45 %. На жаль ми ще не можемо побачити чудові ялиці, білу та одноколірну ялину сербську, плакучі форми ялини звичайної та модрини європейської. Дендропланом передбачено посадку саду магнолій та розарію, які теж чекають втілення на землях парку.

Концепцією ландшафтної реконструкції насаджень передбачено озеленення не лише центральної а й лісової території парку з влаштуванням газонів вздовж пішохідних доріжок та висадженням дерев та чагарників.

Загальний стан лісового масиву значно покращився завдячуючи щорічним лісівничим роботам та встановленню паркану по периметру парку. Припинились несанкціоновані викиди сміття у ліс, заїзду автотранспорту, вирубування дерев та чагарників. Але залишається проблемою все зростаюча експансія міста на парки.

Отже, реконструкція та благоустрій парку-пам’ятки, його утримання та обслуговування має на меті лише збереження для майбутніх поколінь власне природні урочища з віковими двохсотрічними дубами і неповторним природним водостоком, а також створити з використанням досвіду Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України садово – парковий комплекс, який може в майбутньому стати пам’яткою садово - паркового будівництва ХХІ сторіччя і прикрасою столиці України міста – мегаполіса Києва та національним надбанням українського народу.

Колектив ДУ «Інститут еволюційної екології НАН України» докладає колосальних зусиль по збереженню та утриманню зелених насаджень у задовільному стані незважаючи на ситуацію, що склалась у країні. Завдячуючи працьовитим та вмілим рукам робітників зеленого господарства смарагдові газони, та охайно підстрижені кущі і дерева, яскраві квітники милують око. Це викликає і захоплення, і задоволення, і вдячність у чисельних відвідувачів парку.